kratyZajmującą niejednego mieszkańca miasta (nawet jeżeli nie jest to miasto z tych największych) jest materia bezpiecznego życia w takim ośrodku miejskim. Statystycznie wychodzi bowiem, że im konkretniejsze nagromadzenie społeczności na relatywnie małym terenie tym większa występuje możliwość, iż w końcu trafi się na jakiegoś typka o bardziej zaciekłym ustosunkowaniu do współobywateli, jaki dla zwykłej rozrywki lub też z nudów będzie pragnął innego człowieka poturbować, bądź wprost na zwyczajnego recydywistę. Niemniej każda ze zwyczajnych osób pragnie jedynie komfortowo sobie egzystować oraz mieć całkowity spokój, zatem stara się trzymać z daleka od wszelkich kłopotów.

Niefortunnie nie za każdym razem jest to osiągalne. Świat roi się od ludzi, których celem jest życie tylko na koszt pozostałych ludzi, a dodatkowo wcale nie pragną mieć się gorzej od tych, którzy na swoje wygody ciężko pracują. Najprostszym, ale także najbardziej drastycznym, sposobem na wzbogacenie się było zawsze zawłaszczenie sobie dobytku drugiego człowieka. Czyny takie są srogo karcone przez społeczeństwo składające się wszak głównie z obywateli ceniących praworządność. Z tego względu też jedną z fundamentalnych reguł społecznych jakie zna ludzkość było odmierzanie kar za łamanie reguł właściwych w określonej społeczności. Zostało to choćby uwiecznione w Starym Testamencie, która jest pewną z najdawniejszych znanych nam ksiąg.

Aprobujemy fakt, że przewaga z nas chce egzystować względnie jak najdalej od organów sprawiedliwości nie potrzebując wynajmować adwokata, wiodąc zbożne życie zbieżne z przepisami, aczkolwiek jednak każdemu nadarza się raz za razem takie normy złamać. Najczęściej są to czyny nikomu nie szkodzące, jak chociażby wędrowanie przez jezdnię tam gdzie robić tego nie wolno. Nie zawsze jednakże fortuna bywa dla każdego wspaniałomyślna. Incydentalnie zachodzą takie sytuacje kiedy ktoś ma gorszy czas oraz wyrządzi postępek podlegający pod wymiar sprawiedliwości. Zaliczyć można do nich np. taki wypadek komunikacyjny. Wtedy staje przed oczami podobnemu osobnikowi parę lat za kratami pomiędzy niewzruszonymi skazanymi.

Nie w każdym przypadku trybunał musi być jednakże do takiego pułapu rygorystyczny. Jeśli ma do czynienia z przestępstwami o niezbyt znacznej szkodliwości i logiczne jest, że podejrzany nie działał naumyślnie, a dodatkowo ma względnie korzystną renomę to trybunał może zamienić karę więzienia na dozór elektroniczny (tu doczytasz więcej). Ta stosunkowo innowacyjna w polskich uwarunkowaniach odmiana monitoringu nad skazanym wykonalna jest za sprawą postępu technicznego. Człowiek objęty dozorem elektronicznym musi nieustannie nosić specyficzne nadajniki, które alarmują policję gdy tylko zlokalizowany zostanie poza ustanowionym miejscem pobytu. To cokolwiek w stylu aresztu domowego, jakkolwiek zapewnia okazję na w miarę zwyczajne funkcjonowanie. Lepiej w końcu, skoro zrazu na kogokolwiek to spadło, taszczyć podobną bransoletkę na nodze i w miarę zwyczajnie funkcjonować niż kategorycznie spędzić kilka lat za kratami.