Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, mających różne ograniczenia ruchowe są bardzo cenione i poszukiwane. Najczęściej możemy znaleźć informacje jak przygotować mieszkanie aby jak najbardziej ułatwić poruszanie się takiej osobie, która niejednokrotnie porusza się na wózku inwalidzkim, więc często czytamy lub słyszymy o pomocach w łazience (czyli wszelkiego rodzaju uchwytach), montowaniu wind domowych, najlepszych wózkach inwalidzkich, natomiast jest wiele mniejszych urządzeń codziennego użytku, które sprawią, że ludzie z pewnymi ograniczeniami ruchowymi mogą być o wiele bardziej samodzielni.

Coraz więcej firm i sklepów skupia się na różnego rodzaju „gadżetach” do pomocy każdego dnia. W swoich ofertach prezentują np. chwytaki, które pomogą podnieść lub przesunąć przedmiot, którego potrzeba w danym momencie, urządzenia do ubierania skarpet, lub okulary pryzmatyczne, gdy osoba nie może podnosić głowy, takie okulary umożliwią oglądanie telewizji lub czytanie książek. Potrzeba jest matką wynalazku, a pomysłowość wynalazców nie zna granic, więc jeżeli są dostępne takie sprzęty, to trzeba z nich korzystać dla własnej wygody.

Niemniej osoba niepełnosprawna nie zawsze jest skazana na przebywanie w domu przez cały dzień. Wielu z nich chce korzystać z życia i wychodzić na miasto. Niekiedy muszą oni także pozałatwiać jakieś sprawy w urzędach, a jak przecież wiemy niektóre z nich trzeba załatwić w sposób osobisty. Obowiązkiem władz jest zapewnienie im stosownych warunków do życia, na miarę ich możliwości. Stąd też coraz więcej jest w przestrzeni publicznej rozmaitych ułatwień dla osób niepełnosprawnych, jak podjazdy, poręcze itp. (zobacz też tutaj). Także komunikacja publiczna jest coraz lepiej dostosowana do tego by mogły z niej bez przeszkód korzystać np. osoby na wózkach inwalidzkich.